Dezertní medovina

Dezertní medovinou (stejně jako u vína - dezertní víno) je označována medovina, která je

  • doslazovaná cukrem
  • nebo s přídavkem lihu - dolihovaná.

Cukrem jsou medoviny doslazovány, aby výrobce ušetřil na drahém medu a použil k výrobě minimální množství medu, které vyžaduje současná česká vyhláška. Dolihovány jsou medoviny, aby se nápoj stabilizoval proti případnému rozkvášení a byl stabilní v regálech supermarketů za každých podmínek, anebo abyste se prostě rychle opili. Takové dezertní medoviny jsou jednoznačně druhořadou kategorií medovin a některými spotřebiteli jsou často označované za tlamolepy či bolehlavy. Takové hodnocení pak vrhá negativní dojem na medoviny obecně.  

K tradiční výrobě medoviny taktéž nepatří jakékoliv

  • přidávání umělých aromat
  • či dodatečné barvení medoviny (například kuléry).

Spousta výrobců dobarvuje, dochucuje medoviny, neboť to zákazníci u nás často požadují. Dezertní medoviny jsou zejména v Česku oblíbené u konzumentů, kteří než kvalitní medovinu hledají levný alkoholický nápoj s nejrůznějšími (i nejhrůznějšími) aromaty. V Česku máme i výrobce, který drží první místo v knize rekordů v počtu příchutí.

Zda je medovina s přídavkem cukru či lihu, nebo s aromaty či dobarvovaná, se vždy dozvíte z etikety. U rozlévané medoviny někde venku na akci nebo v gastro podniku se budete muset zeptat obsluhy, která vám informaci musí podat. Viditelné rozlišení tradiční a dezertní medoviny v tuto chvíli pro spotřebitele neexistuje. Do medoviny lze přidat téměř cokoliv a vždy to lze u nás v České republice nazvat medovinou.

Pokud chcete pít skutečně poctivé a chutné medoviny pouze z tradičních surovin a přísad, či přírodních aromat, máte opravdu velké spektrum k výběru:

V katalogu Muzea medoviny jsou všechny dezertní medoviny viditelně označené piktogramy. (byť se to některým výrobcům nelíbí)

Nepropásněte příležitost ZDARMA ochutnat nové vzorky ve sbírce Muzea medoviny.

 

Rezervace ochutnávky

Jak poznat poctivou medovinu? Na co si dát pozor?

Požadavek se odesílá na server. Vyčkejte...