Med roku zná vítěze

O víkendu proběhl v Brně 2. ročník Medových slavností a během nich se návštěvníci z řad včelařů, ale i veřejnosti, mohli obohatit o zkušenosti odborníků na mnoha přednáškách ze včelařství. Oba dny také probíhaly řízené degustace druhových medů vedené Michalem Počuchem. Jistě nějakou takovou ochutnávku uspořádáme i u nás. Už něco plánujeme...

Během soboty byly vyhlášeny výsledky soutěže Med roku. Absolutní výherkyní se stala Dagmar Šormová z Prahy, která včelaří v přírodním parku Vidoule. Soutěžilo se ale i v designu medové sklenice a zde zlatou medaili zaslouženě získalo včelařství Medula z Bratislavy. V kategorii pastovaných medů se na 2. místě umístil Hrádecký med od Vítězslava a Markéty Krejčových, který máme i na prodejně Muzea medoviny. Tak se pro něj můžete zastavit:-)

Kompletní výsledky Medu roku 2016 najdete zde.

Z přednáškového cyklu mě osobně nejvíce zaujalo téma vlivu včelích produktů na lidské zdraví, protože je jasné, že těch pozitivních vlivů je opravdu hodně a jsou mnohými lidmi podceňované. Včelí produkty, tedy nejen med, ale třeba konkrétně propolis mají spoustu vlastností, které nás udržují v dobrém zdraví a kondici. Proto kvalitní med a další produkty s propolisem a mateří kašičkou je vhodné zařadit na jídelníček. Tedy preventivně, ne až když už nás nějaká choroba skolí. Ale pro případ, že vás nějaký bacil ovládne a bolest krku vás ochromí, je dobré mít na zimu doma určitě sprej s propolisem, který s nepřáteli rychle zatočí:-)

Budeme se proto v dalších týdne v našem zpravodaji zaměřovat na účinky včelích produktů, které máme pro vás nachystané od mnoha včelařů, abyste byli na zimu dobře připraveni. Doufejme, že zima přijde a příroda si bude moct odpočinout. A kdo zimu nemá rád, možná jen zanedbává prevenci a neudržuje se v dobré kondici... Naši předci by se asi smáli těm našim zimám posledních let a vrstvám termooblečení, které nás stejně před rýmičkami neochrání :-)

Ovoce a medovina - medovina týdne s černým rybízem 

Při výrobě tradiční medoviny je možné do kvasícího nebo zrajícího moku přidávat koření nebo byliny, které medovině dokreslí příjemné tóny ve vůni a chuti. Docela výjimečné u nás je kombinovat med a ovocné šťávy. Získáte tím však chuťově velmi zajímavý nápoj mezi medovinou a ovocným vínem. Často se mu říká melomel, u nás melomela. Ale tento pojem znají většinou jen fajnšmekři na medovinu, a teď už i vy:) Jako jednu z nejzdařilejších ovocných medovin, kdy je medem doslazována šťáva z ovoce, bych doporučil ríbezlovou medovinu od firmy Včelco ze slovenské Smolenice. Zvolili jsme ji jako medovinu týdne, kterou můžete přijít od úterý do soboty v časech 14-20 hodin ochutnávat v degustační prodejně Muzea medoviny.

U ovocných medovin si musíte v běžné prodejní síti, ale i na stáncích dát pozor na jednu věc. Většina melomel totiž není vyráběná míšením medového roztoku nebo jen medu s ovocnou šťávou, ale dodatečným přidáváním aromat do jednoho vyrobeného základu medoviny. Jen výjimečně se setkáte s přírodními aromaty. Často višňové (cherry) medoviny nikdy pravou višeň ani z dálky neviděly. Na tom si jistě pochutnávat nechcete a tak se raději podívejte, jaké kvalitní ovocné medoviny lze u nás v Praze ochutnat a nakoupit.

Stáčenou medovinu máme tento týden z akátového medu od Apimedu taktéž ze Slovenska.

Přeji Vám pěkné dny !

Jiří Pouček

Obrázky k článku