Minulý týden jsem měl na prodejně debatu s Bronislavem Tomkou o tom, co je to vlastně tradiční medovina. Co je vlastně tradiční u medoviny? V poslední době se u nás v Česku snažíme prosazovat tradiční medovinu jako medovinu vyráběnou z přírodních surovin a přísad, protože jiné před staletími ani mít nemohli. To byly po této stránce krásné časy.. že. V dávné minulosti ale také nechávali medovinu zrát nejčastěji v dubových sudech, anebo také v keramických nádobách. No samozřejmě pokud ji tedy hned nevypili, dost možná ještě ve stádiu medoburčáku;-)

Dnes ale medoviny kvasí i zrají v plastových barelech nebo nerezových tancích. Po domácku si ji včelaři vyrábějí v malých množstvích i ve skleněných demižonech. Avšak právě a jedině sud z dubu zajistí, že medovina náležitě vyzrává postupem let. V Nitře obnovili výrobu medoviny oficiálně v roce 1990 - jako první novodobou výrobnu medoviny na Slovensku. A právě Karol Tomka nechával od počátku všechny medoviny zrát v dubových sudech. Pokud ochutnáte 2-letou a pak třeba 8-letou medovinu, hned uvidíte ten rozdíl v barvě. Medovina tmavne a výrazně mění i chuť, je wiskovitější, vyzrálejší. Medoviny, které leží v plastových či nerezových tancích i dlouhé roky, svůj charakter moc nezmění. Mohou v nich však pracovat přidané přísady, byliny, koření nebo třeba i ořechy či skořice atd.

To, že poslední dobou intenzivně razíme pojem tradiční medovina, snažíme se vyhranit medovinám-nemedovinám, z cukru, s přidaným lihem, které tu u nás dusí medovinový trh a poctivé výrobce. Je to tak trochu boj, který doufám za pár let vyhrajeme. Kritérium opravdu důsledně tradiční medoviny, tedy i dozrávané v dubových sudech, ale v dnešní době splní málokdo. Pokud už někdo nechává dozrávat medovinu v dubu, přesto do ni pak přidává při stáčení konzervanty a to už opět není nic tradičního.

Medovinou týdne jsme proto zvolili právě Tomka tradiční slovenskou medovinu, kterou máme aktuálně v ročníku 2014. Je vyráběná ze 4 různých druhů medu, aby byla zachována vždy co nejpodobnější chuť. Medovina je vařená a po kvašení zraje v 300-leté pivnici uprostřed Nitry. 

Nepropásněte tento týden i spoustu medovinových akcí

V sobotu 1.10. se ale konají i další akce:

Je konec září, burčák z vína dokvasil a je zase čas na medovinu!


Přeji krásné baboletní dny!

Jiří Pouček


P.S. Pokud byste se někdo chtěl se mnou svézt na medovinobraní ve Vrbičanech a poté na litoměřické medobraní, napište.

Obrázky k článku