V těchto dnech můžete na brněnském výstavišti až do neděle každý den od 9 do 18hodin ochutnávat všechny soutěžní vzorky z klání Medovina roku. Příští týden od úterý do pátku (vždy 14-19h) bude možné oceněné medoviny, ale i dalších několik desítek, degustovat také v Praze, v prostorech Muzea medoviny.

Vítězové a poražení?

Sám jsem v hodnotící komisi nakonec nezasedl, mrzelo mě to, ale někdo musel kontrolovat vzorky a připravovat je k roznosu degustátorům a Marek Linger zase průběžně vyhodnocoval výsledky, abysme to vůbec za celý večer stačili a hodnotitelé nemuseli čekat. A tak se přiznávám, že ochutnávám během akce až na tady veletrhu. Hlavně medoviny od domácích výrobců, které jsem dosud neměl příležitost degustovat. No jsou všechny prostě úžasné:) Moc se rád se s vámi o tyto zážitky podělím.. 

Musím říct, že výsledky některých vzorků, které znám a vkládal jsem do nich velké naděje, opravdu s přehledem zvítězily, například Luženská medovina - jemná od pana Slanaře, která získala 1. místo v kategorii metheglin. Dále jsem očekával vysoké umístění Přibyslavské medoviny od pana Zeleného, která získala dokonce 2 medaile (1. a 3. místo v kategorii jednodruhových medovin). Nejlepší medovinou klasickou a současně šampionem výstavy se stala medovina ze Zahrádky u Tomíků, což bylo pro všechny příjemné překvapení.

Jelikož soutěžily společně komerční i domácí výrobci, tak vám možná některá jména ve výsledcích nebudou nic říkat. Celkově skončily komerční výrobci bodově o něco lépe než domácí, ale zase ne nijak výrazně. To je celkem zajímavé.

Získalo se nám také další zajímavé statistiky, kdy lze říct, že u přírodních jednodruhových medovin a ovocných medovin v dnešní době převažuje výroba za studena, zatímco u kořeněno-bylinkových medovin výrobci upřednostňují tepelnou cestu.

Také je již jednoznačné, že je pro českou výrobu typické přidávání koření a bylin - přes 40 ze 70 vzorků v soutěži bylo přírodně dochuceno. Přestože máme kvalitního a rozmanitého ovoce u nás více než dost, tak se výroba ovocných medovin prosazuje jen velmi pomalu. Nicméně začínají se v produkci výrobců objevovat i méně běžné druhy medovin: cysery (kombinace medu, vody a jablečného moštu) anebo kombinace vinných moštů a medu (Včelařství Vorlíček).

V soutěži byly medoviny, které by si zasloužily samostatnou kategorii, ale podobných vzorků přišlo vždy jen několik, v případě bragotu (tzv. medovina na půli cesty k pivu) jsme dostali jen jednoho zástupce. 

Soutěž nemá poražené, protože až na několik vzorků, které měly jisté drobné vady, byly všechny hodnoceny nadprůměrně. A musím se přiznat, že jsme kritéria nastavili velmi přísně, na rozdíl např. od podobné soutěže na Slovensku.

Výsledky soutěže Medovina roku

Šampion výstavy

Š

Roman Macholda

Medovina - Zahrádka u Tomíků

vařená

2016

Klasická medovina

medoviny vyrobené kvašením z vody a medu

1

Roman Macholda

Medovina - Zahrádka u Tomíků

vařená

2016

2

Josef Gabriel

Medovina ze včelařství Gabriel

za studena

2015

3

Josef Tobolka

Medovina Zlatá

vařená

2015

Klasická medovina - jednodruhová

Medoviny vyrobené kvašením z vody a druhového medu.

1

Miroslav Zelený

Přibyslavská medovina - lesní

za studena

2013

2

Mohelník Jiří

Medovina - lipová

za studena

2014

3

Miroslav Zelený

Přibyslavská medovina – jarní

za studena

2013

Kořeněno-bylinná medovina - metheglin

Medoviny vyrobené kvašením z vody a medu, s přídavkem koření a bylin.

1

Vladimír Slanař

Luženská medovina - jemná

za studena

2015

2

Dana Veverková

Medovina bylinná hořká

vařená

2016

3

Miroslav Věříš

Přírodní zlatá medovina

vařená

2016

Ovocná medovina - melomela

Medoviny vyrobené kvašením z vody, medu, ovocné šťávy s možností přídavku koření a bylin.

1

Pavel Veverka

Vilíkova vášeň - višňová

vařená

2016

2

Kliment Alois

Medovina s jablečným moštem

za studena

2015

3

Tomáš Vorlíček

Clara

za studena

2013

Zobrazit KOMPLETNÍ VÝSLEDKY



Budu se těšit na vaši návštěvu, ať již tyto dny v Brně nebo poté v Praze!


Jiří Pouček
Muzeum medoviny

Obrázky k článku